ПРОБЛЕМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНОГО МЕХАНІЗМУ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИЧНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Анотація
Представлены концептуальные положения и структуру организационно-экономического механизма управления персоналом электроэнергетических предприятий, который разрешает повысить качество управленческих решений путем проведения диагностики состояния персонала, изучение методов мотивации человеческих ресурсов на предприятиях, определение необходимых мероприятий по повышению производительности работы персонала и их обоснованию на основе использования экономико-математических и экспертных методов.Посилання
Армстронг М. Практика управления человеческими ресурсами. 10-е изд. / Пер. с англ. под ред. С. К. Мордовина. – СПб.: Питер, 2009. – 848 с.
Арсеньев Ю. Н., Шелобаев С. И., Давыдова Т. Ю. Принятие решений. Интегрированные интеллектуальные системы: Учеб. пособие для вузов. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2003. – 270 с.
Василенко В. А. Теорія і практика розробки управлінських рішень: Навчальний посібник. – Київ: ЦУЛ, 2003. – 420 с.
Егоршин А.П. Основы управления персоналом: Учебное пособие для вузов. – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: ИНФРА-М, 2006. – 352 с.
Кирхлер Э., Шрот А. Принятие решений в организациях //Психология труда и организационная психология; т. 4 /Пер. с нем. – Х.: Изд-во Гуманитарный центр, 2004. – 160 с.
Костін Ю. Д., Ущаповський К. В. Аналіз та оцінка стану людських ресурсів національної енергетичної компанії «Укренерго»//Коммунальное хозяйство городов: наук.-техн. сб. – К.: Техніка, 2010. – Вип. 92. – С. 383–391.
Ущаповський К. В. Сучасні теоретико-методологічні підходи до управління персоналом на промислових підприємствах// Економіка промисловості. – 2010. – No 1 (49). – С. 131–135.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2015 Енергозбереження. Енергетика. Енергоаудит.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами: Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [6 місяців] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).