ТЕПЛОФІЗИЧНІ АСПЕКТИ ВИЗНАЧЕННЯ НАВАНТАЖУВАЛЬНОЇ ЗДАТНОСТІ СИЛОВИХ КАБЕЛІВ СЕРЕДНЬОЇ НАПРУГИ З ІЗОЛЯЦІЄЮ ІЗ ЗШИТОГО ПОЛІЕТИЛЕНУ В СТАЦІОНАРНИХ РЕЖИМАХ ЕКСПЛУАТАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.20998/2313-8890.2020.09.07Ключові слова:
силовий кабель середньої напруги, ізоляція із зшитого поліетилену, пропускна здатність, модель теплового балансу, допустимий струм, теплофізичні параметриАнотація
У даний час тенденції розвитку світових кабельних мереж середньої напруги спрямовані на впровадження кабелів з ізоляцією зі зшитого поліетилену. Такі кабелі мають підвищену робочу температуру, що дозволяє збільшити їхню пропускну здатність, та підвищену стійкість при роботі в умовах перевантажень і коротких замикань. Визначити допустимі теплові та електричні навантаження можливо лише за умови дотримання теплового балансу. Принципово важливою для вирішення задач теплового балансу є суттєва залежність теплопровідності і теплоємності поліетиленової ізоляції від температури. Встановлено, що пропускна спроможність кабелю, визначена за нормативними моделями і середніми параметрами оточуючого середовища, надає лише попередню інформацію про його нагрівання. Для певних вимог і для інноваційних конструкцій кабелю необхідною умовою для визначення навантажувальної здатності в реальних стаціонарних режимах експлуатації є використання моделі теплового балансу. Запропоновано систему математичних рівнянь, яка за рахунок поєднання конструктивних і теплофізичних параметрів кабелю з умовами зовнішнього середовища дозволяє визначатипараметри стаціонарного теплового режиму кабелю за будь якого струму навантаження.
Посилання
Laryna E.T. Sylovуe kabely y vуsokovoljtnуe kabeljnуe lynyy. M.: Energhoatomyzdat, 1996. 464 s.
Leonov V.M., Peshkov Y.B., Rjazanov Y.B., Kholodnyj S.D. Osnovу kabeljnoj tekhnyky. M.: Yzdateljskyj centr «Akademyja», 2006. 432 s.
Dmytryevskyj V.S., Rumjancev D.D. Vysokovoltnye ghybkye kabely. M: Enerhyja, 1974. – 175 s.
IEC 60287-1-1:2001 Electric cables – Calculation of the current rating– Part 1-1: Current rating equations (100 % load factor) and calculation of losses – General.
CIGRE Technical Brochure 303: Revision of qualification procedures for extruded (extra) high voltage and extra high voltage AC underground cables. CIGRE Working Group B1-06. 2006.
Karpushenko V.P., Shhebenjuk L.A., Antonecj Ju.O., Naumenko O.A. Sylovi kabeli nyzjkoji ta serednjoji naprughy. Kh.: Reghion-inform, 2000. 376 s.
Shhebenjuk L.A., Antonecj T.Ju. Do vyznachennja propusknoji spromozhnosti vysokovoljtnykh sylovykh kabeliv z plastmasovoju izoljacijeju // Vistnyk NTU «KhPI». – Kharkiv: NTU «KhPI», 2011. Vyp.42. S. 43–46.
Shhebenjuk L.A. Do vyznachennja rozpodilu temperatury v vysokovoljtnykh sylovykh kabeljakh iz plastmasovoju izoljacijeju / L.A. Shhebenjuk, T.Ju. Antonecj // Visnyk Nacionaljnogho tekhnichnogho universytetu "KhPI". Serija : Problemy udoskonalennja elektrychnykh mashyn i aparativ. Teorija i praktyka. 2014. # 41.
S. 64–70.
Shhebenjuk L.A., Antonecj T.Ju. Do vyznachennja teplovogho oporu povitrja v konkretnykh umovakh prokladannja vysokovoljtnykh sylovykh kabeliv iz plastmasovoju izoljacijeju // Vistnyk NTU «KhPI». Kharkiv: NTU «KhPI», 2016. Vyp. 3 (1175). S. 141-149.
IEC 60287-2-1:2001 Electric cables – Calculation of the current rating-Part 2-1: Thermal resistance – Calculation of thermal resistance.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами: Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [6 місяців] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).