ДОСЛІДЖЕННЯ ЕКОЛОГО-ЕКОНОМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ СИСТЕМ КОМУНАЛЬНОГО ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.20998/2313-8890.2022.11.04Ключові слова:
енергоефективність, теплопостачання, вартість енергоносіїв, альтернативне паливо, тарифи, шкідливі викиди, екологіяАнотація
В статті показано, що для вибору раціональних схем теплопостачання необхідно враховувати не лише економічні фактори, а проводити багатопараметричний аналіз. Актуальність проблеми особливо зросла у зв’язку з високою вартістю та дефіцитом традиційних видів палива (вугілля, газу), що привело до застосування альтернативних джерел енергії в системах теплопостачання. В роботі розглянуто варіанти енергоносіїв та відповідні конструктивні схеми опалювальних систем, що найчастіше застосовуються для житлових будинків. Виконана їхня порівняльна оцінка та зіставлення наведених значень вартості одиниці теплової енергії. Досліджено особливості впливу на довкілля джерел теплопостачання, що використовують різні види палива. Визначено вартість одиниці одержаної енергії та питомі викиди забруднюючих речовин, які наведені до викидів монооксиду вуглецю. Виконано порівняльну оцінку питомих викидів, для теплогенеруючих пристроїв, що працюють на природному газі, кам’яному вугіллі, дровах та пелетах. Оцінку проведено за їх середніми показниками. На підставі еколого - економічної оцінки запропоновано рекомендації щодо вибору джерела теплопостачання.
Посилання
Enerhetychna stratehiya Ukrayiny na period do 2030 roku [The Energy Strategy of Ukraine for the Period till 2030]. Rozporyadzhennya Kabinetu Ministriv Ukrayiny vid 24 lypnya 2013 roku N 1071.
Plachkova, S. H. Enerhetyka. Ystoryia, nastoiashchee y budushchee. Knyha 3. Razvytye teploэnerhetyky y hydroэnerhetyky. Available at: http://energetika.in.ua/ru/books/book-3.
Alternatyvni palyva ta inshi netradytsiini dzherela enerhii / O.Adamenko, V. Vysochanskyi, V. Lotko, M. Mykhailov. Pid red. dokt. tekhn. nauk, prof. V. Lotko. Pidruchnyk dlia enerhetychnykh i ekolohichnykh spetsialnostei vyshchykh navchalnykh zakladiv. Ivano-Frankivsk, “Polumia”, 2000. 225 р.
Ratushniak H. S., Popova H. S. Enerhozberezhennia ta ekspluatatsiia system teplopostachannia. Navchalnyi posibnyk. Vinnytsia. VDTU, 2002. 120 р.
Enerhetyka, dovkillia, enerhozberezhennia. Pid zah. red. prof. V. A. Maliarenko. Kh. Rubikon, 2004. 368 р.
Boyle R. Greenwood Ch., Hohler A. etc. Global Trends in Sustainable Energy Investment 2008. Analysis of Trends and Issues in the Financing of Renewable Energy and Energy Efficiency. United Nations Environment Programme and New Energy Finance Ltd, 2008. 295 p.
Vykydy zabrudniuiuchykh rechovyn v atmosferu vid enerhetychnykh ustanovok. Metodyka vyznachennia. HKD 34.02.305-2002. Kyiv, 2002. 41 р.
DSTU-N B V.1.1-27:2010. Budivelna klimatolohiia. Kyiv: Minrehionbud Ukrainy, 2011.123 р.
Informatsiinyi sait «Coefficient of perfomence». Available at: https://learnmetrics.com/coefficient-of-performance/.
Informatsiinyi sait «Coefficient of perfomence». Available at: https://www.nuclear-power.net/nuclear-engineering/thermodynamics/thermodynamic-cycles/heating-and-air-conditioning/coefficient-of-performance-cop-refrigerator-air-conditioner/.
Informatsiinyi sait «Coefficient of perfomence». Available at: https://www.adams-air.com/houston/what-is-COP.php.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами: Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [6 місяців] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).