ФОНДОВИЙ РИНОК УКРАЇНИ ТА ЙОГО ЗВ’ЯЗОК ІЗ ФОНДОВИМИ РИНКАМИ СВІТУ НА ПРИКЛАДІ КОРЕЛЯЦІЇ ФОНДОВИХ ІНДЕКСІВ
DOI:
https://doi.org/10.20998/2313-8890.2024.04.07Ключові слова:
фондовий ринок, фондова біржа, фондовий індекс, коефіцієнт кореляції, взаємозв’язокАнотація
В роботі надається коротке визначення фондовому ринку та описується його роль для економіки. Розкривається місце та значення фондових бірж як організованої частини фондового ринку. В ознайомлювальних цілях наводиться перелік найвідоміших бірж світу, робиться наголос на особливостях їх історії та діяльності. Описуються фондові індекси, як результат та наслідок біржової торгівлі цінними паперами, перераховуються частина найвідоміших з них. Робиться перехід до фондового ринку України з його операторами (біржами) та індексами. Ставиться питання про існування залежності між фондовими індексами України та фондовими індексами інших країн світу. Пропонується використати кореляційний аналіз з метою пошуку та підтвердження існування зв'язків між індексами та надається його (аналізу) стисла характеристика. Дається короткий опис даних, зібраних для проведення розрахунків. Результатами роботи є перелік коефіцієнтів кореляції для пар фондових індексів, що підтверджують ідею про певні залежності між ними.
Обгрунтовано, що за результатами розрахунків коефіцієнта кореляції Пірсона та коефіцієнта рангової кореляції Спірмена можна стверджувати, що 1) існує висока кореляція між значеннями вітчизняних фондових індексів; 2) така ж залежність (висока для Індексу українських акцій і менша для Індексу ПФТС) простежується між зазначеними показниками України та рядом індексів інших країн. Слід пам'ятати, що ця залежність не є прямою, тобто показники не залежать один від одного, а залежать від низки об'єктивних економічних факторів, схожих для різних країн. Проведена робота є основою для проведення подальших досліджень взаємозв’язку фондового ринку України та фондових ринків світу, оцінки впливу зовнішніх ринків на внутрішній ринок та прогнозування його реакції на такий вплив.
Посилання
Zakon Ukrayiny Pro rynky kapitalu ta orhanizovani tovarni rynky. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3480-15/print1491296480899025#Text (data zvernennia: 04.04.2024).
Zakon Ukrayini Pro tsinni papery i fondovu birzhu. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1201-12#Text (data zvernennia: 04.04.2024).
Naybil'shi fondovi birzhi svitu: de voni roztashovani, i yak iz nimi zaroblyayut'. Pro NYSE, NASDAQ ta inshi. URL: https://finance.ua/ua/goodtoknow/fondovi-birzhi (data zvernennia: 04.04.2024).
Stock market index. URL: https://en.wikipedia.org/wiki/Stock_market_index (data zvernennia: 04.04.2024).
Minfin. Fondovi indiksy. URL: https://index.minfin.com.ua/markets/stock (data zvernennia: 04.04.2024).
Informatsiyna dovіdka shchodo rinkіv kapitalu Ukrayini protyagom sichnya 2024 roku. URL: https://www.nssmc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/03/informatsiina_dovidka_za_sichen_2024_na_zaminu.pdf (data zvernennia: 04.04.2024).
Natsional'na komisiya z tsinnikh paperiv ta fondovogo rinku. Reiestr profesiynikh uchasnikiv rinkiv kapitalu ta orhanizovanih tovarnikh rinkiv. URL: https://www.nssmc.gov.ua/reiestr-profesiinykh-uchasnykiv-rynkiv-kapitalu-ta-orhanizovanykh-tovarnykh-rynkiv (data zvernennia: 04.04.2024).
Ukrayins'ka birzha. Pro birzhu. URL: https://www.ux.ua/s204 (data zvernennia: 04.04.2024).
Fondova birzha PFTS. Indeksi aktsiy. Parametri TSP Indeksu PFTS. URL: https://pfts.ua/trade-info/indexes/shares-indexes (data zvernennia: 04.04.2024).
Ukrayins'ka birzha. Perelik aktsiy dlya rozrakhunku Indeksu. URL: https://fs.ux.ua/files/59 (data zvernennia: 04.04.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами: Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [6 місяців] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).