ВИМОГИ ДО ЛІДЕРА З ПОЗИЦІЇ СТРАТЕГІЧНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ ПІДПРИЄМСТВА НА ШЛЯХУ ДО СИСТЕМНОЇ ДОСКОНАЛОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.20998/2313-8890.2024.06.01Ключові слова:
лідерство, підприємство, системна досконалість, стратегічний менеджмент, вимоги до лідераАнотація
В статті запропонований перелік вимог до лідера з позиції стратегічного менеджменту організації, що обрала курс на системну досконалість. Лідерство може бути формальним та неформальним. Очільник системи не завжди є лідером. Керівнику, як лідеру, слід відповідати певним вимогам. Враховуючи історичний досвід країн, що розвиваються, які до сих пір переживають трансформаційні процеси з негативними наслідками, постає питання щодо спрямованості культури «як образу життєдіяльності» активних елементів - людей, з позиції її стану у більшості суб'єктів соціально-економічної діяльності, щодо архетипів, зокрема архетипу про розуміння лідерства, більше у практичній площині, головним чином як формального владного атрибуту. Керуючі підсистеми організацій, що знаходяться у перехідних/трансформаційних умовах, недостатньо сфокусовані на системних критеріях для вибору лідера. У статті запропоновані загальні вимоги до лідера системи з позиції стратегічного менеджменту, що обрала курс на системну досконалість. Запропонований перелік, включає наступні вимоги: володіти системним і стратегічним мисленням і бути носієм прогресивної культури «як образу життєдіяльності»; чітко усвідомлювати своє призначення в системі; мати високу компетентність у питаннях управління складними системами; чітко регламентувати свої посадові обов'язки, повноваження та персональну відповідальність за досягнення цільових стратегічних орієнтирів; бути стратегом та архітектором організації, особливо в частині визначення та проведення системних стратегічних змін; бути творчою особистістю та всіляко стимулювати творчий підхід до вирішення проблем на всіх рівнях управління; віддавати пріоритет цілям системи порівняно з особистими цілями та амбіціями, підпорядковувати їхньому призначенню; мати імідж та репутацію високопрофесійного топ – менеджера; бути орієнтованим на партнерство як всередині самої системи, так і у зовнішньому середовищі (використовувати стратегію «win/win», коли максимально задовольняються інтереси всіх сторін, що взаємодіють). Для керуючої підсистеми перелік вимог дозволяє сфокусуватись на пошуку, розвитку, оцінці відповідності та заміщення претендента на цю роль.
Посилання
Dzheff Evans. Ukrainian-American Concordia University. Rezhy`m dostupu: https://old.concordia.edu.ua/portfolio-item/dzheff-evans/
Kobzev P. M. Opredeleny`e urovnya sy`stemnogo sovershenstva predpry`- yaty`ya na osnove y`erarxy`cheskoy`̆ modely` ocenochnыx pokazateley`̆. Upravlinnya rozvy`tkom. 2004. No 1. S. 31–39.
Fons Trompenaars. 100+ management models: How to understand and apply the world's most powerful business tools / Fons Trompenaars, Piet-Hein Coebergh. Infinite Ideas Limited, 2014. P - 592.
Dahlgaard-Park S. M., Dahlgaard J. J. Dreaming Excellence. The TQM Magazine. 2008. No. 20. 5.Peter M. Senge. The Fifth Discipline: The Art and Practice of the Learning Organization. Doubleday/Currency, 1990. P - 424.
Kovy` S.R. 7 zvy`chok nadzvy`chajno efekty`vny`x lyudej. / S. R. Kovy`. - Kny`zhnыj klub “Klub semejnogo dosuga”, 2024.
Henry R. Neave, THE DEMING DIMENSION. Printed in English in the USA SPC Press, Knoxville, Tenn ee,1990. P - 370.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами: Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [6 місяців] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).