ДОСЛІДЖЕННЯ ПІДХОДІВ ДО ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ «КОНТРОЛІНГ» В МЕНЕДЖМЕНТІ СУБ'ЄКТІВ АГРАРНОГО БІЗНЕСУ

Автор(и)

  • Артур Єгіозар’ян Північно-східний офіс Держаудитслужби, Україна

DOI:

https://doi.org/10.20998/2313-8890.2024.09.11

Ключові слова:

контролінг, система контролінгу, аграрні підприємства, управління підприємством, стратегічне управління

Анотація

Анотація. Статтю присвячено дослідженню підходів до визначення поняття «контролінг» в менеджменті суб'єктів аграрного бізнесу. Метою статті є аналіз, систематизація та узагальнення наявних підходів до визначення поняття «контролінг» та їх удосконалення в контексті впровадження контролінгу в менеджмент суб'єктів аграрного бізнесу. В дослідженні розглянуто проблему формування системи контролінгу на аграрних підприємствах в умовах глобалізації економічних процесів. Обґрунтовано актуальністю необхідності адаптації підприємств до різних видів економічних, політичних і фінансових ризиків. Дослідження також дозволило виявити два основні підходи до розуміння контролінгу: англо-американський та німецькомовний. У німецькомовному середовищі контролінг є основним інструментом для забезпечення управління інформацією, координацією та підвищенням ефективності. Основними принципами німецької моделі контролінгу є прозорість стратегій, ефективність діяльності з орієнтацією на цілі, а також забезпечення надійності економічних даних. Наведено історичний розвиток контролінгу, зокрема в США, де фінансовими інститутами були визначені ключові завдання для контролера. Основними завданнями є планування, звітність, оцінка результатів та консультації для керівництва. Американська модель контролінгу акцентує увагу на фінансовому контролі, управлінській звітності, системах бюджетування та аналізі варіацій. Виявлено, що система контролінгу включає оптимізацію податків, контроль за підготовкою звітності для державних органів і забезпечення захисту активів підприємства. В дослідженні представлено еволюцію поняття контролінгу, яка проходила кілька етапів, від простого контролю за витратами до інтегрованої системи управління. Виявлено, що сучасний контролінг включає стратегічне планування, управління ризиками та аналітику, підкреслюючи важливість інформаційних технологій для адаптації підприємств до швидких змін зовнішнього середовища. Наведено визначення контролінгу як інтегрованої системи управління, що поєднує процеси планування, обліку та аналізу для забезпечення своєчасної підтримки управлінських рішень. Дослідження підкреслює, що контролінг сприяє підвищенню довіри інвесторів і партнерів, покращенню корпоративної культури та оптимізації ресурсів.

Посилання

Vollmuth J. Controlling-instrumente. WRS Verlag Wirtschaft, Recht Und Steuern. 1998. 236 r.

Hahn D. Planung und Kontrolle und Planungs- und Kontrollrechnung in Unternehmungen. Betriebswirtschaftlicher Verlag Gabler, 1994. 802 r.

Sukhareva L.A., Petrenko S.N. Kontrolinh – osnova upravlinnia biznesom. Kyiv. Elha, Nika-Tsentr, 2002. 208 s.

Diachenko N. M. Kontrolinh yak faktor pidvyshchennia efektyvnosti upravlinnia pidpryiemstvom. Naukovi pratsi Kirovohradskoho natsionalnoho tekhnichnoho universytetu. Ekonomichni nauky. 2010. Vyp. 18, № 2. S. 92-97.

Butenko D.S. Vprovadzhennia kontrolinhu na pidpryiemstvi v umovakh novoi paradyhmy menedzhmentu. Menedzhment ta pidpryiemnytstvo: trendy rozvytku Vypusk 3 (05) 2018. S. 60-64.

Druhova O.S. Henezys poniattia «kontrolinh». Naukovyi zhurnal «Prychornomorski ekonomichni studii». Odesa. Vydavnychyi dim «Helvetyka». 2016. № 9. S. 69-72.

Kubrak M. O. Osoblyvosti formuvannia systemy kontrolinhu na promyslovomu pidpryiemstvi. Visnyk Natsionalnoho tekhnichnoho universytetu "KhPI". Seriia : Aktualni problemy rozvytku ukrainskoho suspilstva. 2017. № 29. S. 117-121.

Pushkar M.S. Kontrolinh – informatsiina pidsystema stratehichnoho menedzhmentu: monohrafiia. Ternopil: Kart-blansh, 2004. 370 s.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-16